top of page

Hemoroid (Basur) Evreleri Nelerdir ?Rektumda (Makatta) oluşan Hemoroid (Basur) dört farklı evreye ayrılır:

1. Evre: Dışkılama sırasında hemoroidin oluşturduğu meme şeklindeki doku parçası, makat içinde doğru hareket etse de sonradan eski hâline döner. Küçük kanamalara yol açan bu durumu kişi, tuvalet kağıdında lekelenme şeklindeki kanama ile fark edebilir. Bu evrede oluşan hemoroidler dışarıya doğru sarkma yapmadığından tıbbi olarak yalnızca rektoskopi ile görüntülenebilir veya kişi kendi hisseder, farkeder.

2. Evre: Dışkılama sırasında hemoroidin oluşturduğu doku parçası, ıkınma ile birlikte dışarı çıkar ve dışkılama sona erdiğinde tekrar içeri girer.

3. Evre: Hemoroid memesi, anüs dışına sarkma yapar. Bu doku ancak parmakla itildiğinde anüs içine girebilir. Sıklıkla ödem oluşumuna ve şiddetli ağrı hissedilmesine neden olur.

4. Evre: Hemoroidin makattan dışarı doğru sarktığı bu evrede meme oluşumları çoğunlukla büyüktür. Bu doku parçaları içeri doğru itilemez. Dışkılama sonrasında yeterince temizlenemediği için çamaşırda dışkı lekeleri görülebilir. Kişi otururken makat bölgesinde ağrı hissedebilir Hemoroidin son ve acil olarak müdehale edilmesi gereken evresidir.4. Evre Hemoroide kadar HemoroThol Anal Sprey işe yaramaktadır.


236 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page