top of page

Hemoroid (Basur) Nedir ?
Hemoroid Basur Nedir ?


Çoğunlukla neden kaynaklandığı anlaşılamayan hemoroid, yetişkinlerin yaklaşık olarak dörtte birinde görülür. Makat kanaması, dışkılamanın normalden farklı veya düzensiz olması ve dışkılama sırasında ağrı gibi belirtilerle seyreden rahatsızlık, cildin alt kısmında ve anüsün dış kısmında olduğunda eksternal hemoroid olarak tanımlanır.

Kalın bağırsağın son kısmı ya da tıp dilindeki adıyla rektumda oluşan rahatsızlık ise internal hemoroid olarak adlandırılır. Bazı durumlarda anal fissür olarak bilinen makat bölgesindeki çatlakla ya da makat çevresindeki apselerle karıştırılan hemoroid, kişinin yaşam kalitesinin düşmesine yol açan bir hastalıktır.

Her insanda bulunan hemoroid dokusu, kişinin istemsiz olarak dışkılamasına, gaz ve sıvı çıkışına engel olan yastık benzeri bir dokudur. Çoğunlukla oturarak ya da sürekli ayakta hareketsiz durarak çalışanlar kişilerde görülen hemoroid, anüs çevresindeki toplardamarın gevşemesi ve bir doku parçasının dışarı doğru sarkmasıyla oluşan bir rahatsızlıktır.

Hemoroid zaman zaman sıkışarak kanamaya yol açabilir. Hastalığın ilk safhalarında herhangi bir belirtiye yol açmayan hemoroid varlığında kişi, bu durumu fark etmez. Ancak hastalığın ilerlemesiyle birlikte kaşıntı, rahatsızlık hissi, ağrı ve kanama gibi belirtiler ortaya çıkar. Hemoroidin iç kısmında pıhtı oluşması durumunda ise ağrı çok şiddetli olabilir. Bazı durumlarda cerrahi müdahale gerektiren hemoroid varlığında öncelikli olarak kişinin tamamen bitkisel HemoroThol Anal Sprey kullanması Uzmanlar tarafından önerilmektedir.

İnternal (iç) hemoroid genellikle ağrısızken, dış hemoroidler son derece şiddetli ağrılara neden olabilir.
Basur Neden Olur ?


Anal kanalda bulunan toplardamarların genel ismi hemoroid olarak tanımlanır. Toplardamarların genişlemesi ya da şişmesiyle birlikte kişide kanama, ağrı ve / veya kaşıntı gibi belirtilere yol açar. 20 yaşından önce nadiren görülen bu hastalık çoğunlukla 30 ila 65 yaş arasındaki kişilerde görülür. Toplumda oldukça sık görülen basur, çoğunlukla uzun süren kabızlığa ve tuvalette fazla vakit geçirmeye, ağır kaldırmaya, fazla kilo almaya,gebeliğe, anal yolla cinsel birlikteliğe bağlı olarak oluşur. Bunlara bağlı olarak dışkılama sırasında zorluk yaşanması, fazla ıkınmaya sebep olarak bölgedeki kan akışını etkiler. Bunların bir süre devam etmesi durumunda Zamanla damarlardaki kan, bölgede havuzlanıp birikerek, toplar damarlar genişleyerek basur memesi oluşumuna ve sarkmasına yol açar.Hemoroid (Basur) Tanısı


Hekim, öncelikle kişinin öyküsünü dinler ve ardından fiziki muayenesini yapar. Dış basur varlığında tanı hızlıca koyulabilir. İç basur tanısı içinse anal kanal, rektum muayenesi ya da kolonoskopi ile makat içi muayene yapılması gerekebilir. Elde edilen bulguların sonucunda kesin tanı hekim tarafından koyulur.Basur Belirtileri


1. Evre Hemoroid 'de en önemli şikayet dışkılama sırasında görülen kanama ve sızlamadır.


2. Evre Hemoroid 'de kanama ve sızlamanın yanı sıra kaşıntı şikayeti mevcuttur. Bu belirtiler sadece ıkınma esnasında meydana çıkar.


3. Evre Hemoroid 'de ise kanama, sızlama ve kaşıntının yanı sıra makatta akıntı veya ıslaklık hissi şikayeti mevcuttur. Tuvalete oturulduğunda dışarı çıkan Meme mevcuttur ve meme itildiğinde geri içeri girebilir durumdadır. Kişi otururken veya koşarken sızlama hissedebilir.


4. Evre Hemoroid 'de ise sızlama, akıntı, kanama, ve kaşıntının yanı sıra şiddetli ağrı şikayeti mevcuttur. Bu durumda basur memesi hep dışarıdadır ve içeri itilemez durumdadır kişi oturmaktan ve tuvalete çıkmaya korkar duruma gelir yürürken bile şiddetli ağrılar olabilir.


HEMOROİD (BASUR) TEDAVİSİ


Hemoroid tedavisinde ilk olarak Hemoroid rahatsızlığını tetikleyen durum tespit edilmeli ve önlenmelidir. Bunlar başlıca; Kabızlık, tuvalette uzun süre oturma, fazla ağır kaldırma, ani ve / veya fazla kilo alma, anal yolla cinsel birliktelik, uzun süre ve / veya rahatsız pozisyonda ve / veya sert zeminde oturmak. Hemoroid'e sebep olan sorun ortadan hızlıca kaldırılmalı yada düzene sokulmalıdır. Hemoroid'e sebep olan durumlar ortadan kalkmadıkça Kalıcı tedavi edilemez veya tedavi süreci olması gerekenden çok daha uzun olabilir. Hemoroid (Basur) rahatsızlığının en etkili ve en kalıcı Tedavisi ise 13 Yıldır büyük bir memnuniyet ve başarı oranı ile kullanılan %100 Bitkisel %100 Yerli Üretim olan HemoroThol Anal Sprey'dir. HemoroThol Anal Sprey sayesinde çoğu hasta cerrahi müdehalelere gerek kalmadan evde kolayca Hemoroid (Basur) ve Anal Fissür rahatsızlıklarından kurtulmaktadır. Hemoroid (Basur) ve Anal Fissür (Makat Çatlağı) hastalıklarının En Etkili ve En Kalıcı Tedavisi %97 Etki ve Başarı Oranı ile HemoroThol Anal Sprey'dir.

HemoroThol Anal Sprey Tüm Hemoroid ve Anal Fissür Evrelerinde Etkilidir.

Önemli olan yeteri kadar ve doğru şekilde kullanmaktır.


Kaç ML (Mililitre) HemoroThol Anal Sprey'e ihtiyacınız olduğunu öğrenmek için

0850 241 9172 nolu çağrı merkezimizi arayabilir yada bize whatsApp üzerinden ulaşabilirsiniz...41 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page